Gunesbal.com

Bal hakkında her şeyi buradan sizlerle paylaşacağız. Ana Konularımız; Balın Faydaları, Balı yemek ve tatlı tarifleri ve Arılar - Arıcılık belgeselleri

Bal: Mevsim değişiklikleriyle başa çıkmanın en tatlı yolu

Mevsim değişiklikleriyle başa çıkmanın en tatlı yolu “bal” bağışıklık sistemini güçlendiriyor… Havaların bir sıcak bir soğuk seyrettiği bu günlerde, mevsim değişikliğinin etkisiyle soğuk algınlığının ve mevsimsel hastalıkların görülme sıklığında da ciddi bir artış gözleniyor.

Mevsim değişikliği nedeniyle ortaya çıkan ve büyük küçük herkesi etkileyen bu hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekiyor. Halsizlik, yorgunluk, isteksizlik belirtileriyle gelip bünyeye yerleşen soğuk algınlığına karşı direnç kazanmak için doğal ilaç “bal“dan faydalanmak da mümkün olabiliyor. 

 

“Doğal ilaç bal yüksek vitamin ve mineral deposu”

Doğanın mucizesi balın yaklaşık %80’i frutoz ve glikoz şekerinden %20’si ise sudan meydana geliyor. Bal gün içi ısı farkının olduğu yerlerde soğuk algınlığına karşı koruyucu etki gösteriyor. Ayrıca ağız ve boğaz hastalıklarında da doğal bir ilaç olarak kullanılıyor. Soğuk algınlığından korunmada veya hastalığı hafif atlatmada baldaki antimikrobiyel etkinin yanı sıra fruktozun kasları yumuşatıcı ve gevşetici özelliği de faydalı oluyor.

“Hastalıklardan korunmak için Dünya Sağlık Örgütü de balı öneriyor”

Dünya Sağlık Örgütü tarafından, hastalıklardan koruyucu besinler arasında önerilen bal,  antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için üst boğaz enfeksiyonlarına da iyi geliyor. Düzenli tüketildiği takdirde bağışıklık sistemini güçlendiren ve vitamin, mineral açısından oldukça zengin olan bal çaylara ya da yoğurda karıştırılarak da rahatlıkla tüketilebilir.

“Hastalıklardan korunmak ve semptomları azaltmak için hazırlanabilecek ballı karışımlar”

Nezleye karşı: Balı süt veya limon ile karıştırarak tüketmek nezlenin etkisinin kısa sürede ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Kuru öksürük: Balı ılık suyla karıştırarak şerbet halinde tüketmek veya toz zencefil ile karıştırarak macun halinde yemek kuru öksürüğün ortadan kalkmasına yardımcı olduğu gibi boğaz ağrılarına karşı da etkili bir ağrı kesicidir.

Soğuk algınlığı: Bal ve tarçınla hazırlanacak karışımın en az üç gün boyunca düzenli olarak tüketilmesi vücudun dinçlik kazanarak hastalıktan kurtulmasına yardımcı olacaktır.

“Üreticilerine güvendiğiniz balları tercih edin”

Bal tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise, satın alınan balın güvenilir üreticilerden tarafından piyasaya sunulan ambalajlı ürünler olması gerektiğidir. Burcu Sezen, bal satın alırken ürünün etiket bilgilerine, Gıda ve Tarım Bakanlığının izinlerine, kalite sistem belgelerinin varlığına, bu ürünü satan noktanın güvenilirliğine dikkat etmek gerektiğini vurguluyor.

Rate this blog entry:
Üniversite onay verdi, bir kilosu 1200 liradan sat...
Türkiye'nin bal ihracatı gelirinde büyük artış

Related Posts

Comments

 
No comments yet
Already Registered? Login Here
Guest
Pazartesi, 05 Aralık 2022

Captcha Image