Karakovan Balı

Özel ve özenli üretim Karakovan Balı

Kara kovan Balı, tamamen doğal, insan müdahalesi olmadan, arılara herhangi bir besleme yapılmadan ve kovanlara yapay mum konmadan üretilen %100 saf baldır. Doğu Karadeniz bölgemizde, özellik Artvin Kaçkar dağları eteklerinde oyulmuş ıhlamur ağacı kütükleri içerisinde üretimi gerçekleştirilmektedir.

Balı çok seven bölgemizin ayılarından kara kovanları korumak için arıcılar kestane ormanlarındaki yüksek ağaçlara veyahut kaçkar yaylalarındaki kayalıklara kara kovanlarını yerleştirirler. Bölgemizin zor doğa şartları üretim miktarını etkilemektedir. Bu yüzden talep çok olmasına rağmen sınırlı üretimden dolayı tüm siparişlere cevap verilememektedir. Aynı balı ve aynı tadı bir sonraki partide bulmak bile imkansızdır.

Karakovan balı olarak adlandırılan bu bal %100 saf, natural doğal bal'dır. Yöremizin insanı bu balı "ilaçlık bal" diye adlandırmaktadır. Özellikle hastalıkları iyileştirici etkisi ve antiseptik(mikroplara karşı koruması) oluşuyla bilinmektedir. Ayrıca yanık tedavisinde, ülser, grip, boğaz ve göz enfeksiyonlarında çok etkili olduğu klinik denemelerle kanıtlanmıştır. Bunların yanı sıra yüzlerce çeşit hastalığın tedavisinde yardımcı tedavi ilacı olarak kullanıldığı her gün gazetelerde yayınlanmaktadır.

 Karakovan Balı Fiyatlarımız

3 kg Karakovan Balı 1900 ₺ dir.(indirimli)

1kg Karakovan Balı 750₺ dir

0,5kg Karakovan balı 400 ₺ dir.


  Güneş Bal Sipariş Formu

[faq state="" question="Karakovan nedir?"]Karakovan balı, içi oyulmuş, iki tarafı da bir tapayla kapatılmış bir kütüğün içine arıyı oturtmakla yapılan ilkel ama en doğal arıcılık türüdür, Karadeniz bölgesinde yaygın olarak yapılan karakovan arıcılığı zorluğundan dolayı günümüzde azalma eğilimindedir. Balını farklı kılan asıl özellik ise içindeki peteği dahil her şeyin tamamen doğal olması ve asla insan elinin değmiyor olmasıdır. Petekler doğal olduğundan süzmeden tüketilir, bu sayede mum ve balın yanı sıra polen de daha fazla tüketilmiş olur.[/faq]

[faq state="" question="Karakovan Balının özellikleri nelerdir?"]

Bal, atmosferden nem çekme özelliğine sahiptir. Şöyle ki; bileşiminde %17,4 oranında su bulunan bal, nispi nem oranı %58 olan bir ortamda dengededir. Bal, çevre neminin %58’in üzerine çıktığı durumda su emer ve altındaki oranlarda su kaybeder. Bu özelliğinden dolayı, bal katılmış besin maddeleri ve hamurlu yiyecekler tazeliklerini ve yumuşaklıklarını uzun süre korumaktadırlar. Balın akıcılığı, içindeki su ile yapısını oluşturan maddelerin miktarına bağlıdır. Süzülme işleminden sonra ısıtılırsa daha akıcı olur. Ancak vitamin ve mineral değerlerinde azlama olduğu gibi şifa değerlerini de sıfırlayan bir işlemdir ısıtma işlemi.

Balda normal koşullarda %17-18 dolaylarında su bulunması gerekir ve bu durumun en kötü durumda %25’i geçmemesi istenir. Çünkü su, balın özelliğinin bozulmaması, kristalleşme vb. bazı faktörler açısından çok önemlidir.

Balın rengi her zaman aynı değildir. Bu renk, balın yapısını oluşturan elemanların farklı dalga boyundaki ışıkları farklı şekilde absorbe(emmelerine) etmelerine; bal özünün toplandığı çiçeklere ve toplandığı bölgeye göre renksizden koyu esmere kadar değişir. Hatta Amerika da Kuzey Carolina’da kaynağı belli olmayan mavi renkli bal vardır.

Balın genel yapısı içinde, karbonhidratlı maddeler olan şekerler %95-99 oranında bulunurlar. Baldaki 17 tür şekerin 9 tanesi kesin olarak bulunmuş, ancak 6’sına bazı araştırmalarda rastlanmıştır.

Balda sitrik, malik, formik ve asetik asit vardır. Ancak en önemlisi glukomik asittir. Proteinlerin yapıtaşı olan amino asitler de balda bulunur. Balın çok tatlı olması, asitliğinin fark edilmemesine neden olur. Balın tadınıo ve kokusunu, balı meydana getiren maddeler oluşturmaktadır. Özellikle malik ve sitrik asitin, tat ve kokuda etkili olduğu bilinmektedir.

Balda %0,17 oranında kül de bulunmaktadır. Balda en fazla bulunan mineraller kalsiyum ve fosfordur. Bunlardan başka potasyum, kükürt, sodyum klorür ve magnezyum gelmektedir. Ayrıca iz elementlerden bakır, iyot, demir, manganez ve çinko da eser miktarda balda bulunur.


Baldaki vitamin miktarı, polen ve nektar kaynaklarına göre değişir. Bu vitaminler şunlardır; Tiamin(B), riboflavin(B2), askorbik asit(C), piridoksin(B6), pentotenik asit(B5) ve nikotinik asit(B3)’tir. Bal süzme işlemi sırasında bu vitaminlerin büyük bir çoğunluğunu kaybedebilir. Bu yüzden bu işlemin sonderece dikkatli yapılması özellikle ısıtma işleminin uygulanmaması gerekir.

Bal, bir süre sonra (3 ay ile 1 yıl arasında değişir süre) içindeki dekstrozun fazlasının kristalleşmesi ile şekerlenir. Bazı tür ballar petek içerisinde kristalleşebilirken, bazıları hiç kristalleşmezler. Balın kristalleşmesine engel olan sıcaklık 13,8 C’dir. Yapılan araştırmalarda, bu derecenin altında ve üstündeki sıcaklıklarda şekerlenme olur. Balın kristalleşmesi, kalite bozukluğunu ifade etmez. Ancak tüketici gözünde olumsuz etki yapar. Kristalleşen balın, 40-45 derecede 1 saat kadar ısıtılması eski durumunu almasını sağlar. 45 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda bal vitamin değerlerini yitirir.

Her balda bir miktar maya bulunur. Baldaki su miktarı ile maya miktarı doğru orantılıdır. Su artarsa maya da artar. Balı bozan ve ekşiten en önemli faktörlerin başında da maya, su ve balın uygun olmayan depolama koşulları gelir. Araştırmalara göre %17,1 den daha az su içeren balların maya miktarı ne olursa olsun 1 yıldan önce kesinlikle ekşimediklerini ortaya koymuştur. Bal mayaları 11C derecenin altında faaliyet gösteremediklerinden, sıcaklığı 10c derecenin altındaki depolarda saklanan ballarda ekşime ve bozulma görülmemektedir.

Bal doğallıktan ayrıldıkçave çeşitli amaçlarla insan tarafından uygulanan işlemler arttıkça kalitesi bozulmaktadır. Balın kalitesi bozuldukça ve içine yabancı madde karıştıkça korunması da o denli zorlaşmakta ve bozulmanın önüne geçilememektedir. İyi olgunlaşmış, su oranı normal olan saf nektar balları, çabuk bozulmaz ve saklanmaları kolaylaşır.[/faq]

[faq state="" question="Karakovan Balı Nasıl Tüketilmeli?"]Doğal Kaçkar karakovan balı son derece değerli, çok kaliteli ve besin değeri yüksek bir baldır.

Bu balı tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir.
Sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı alınabilir, bu midenizi ve boğazınızı temizler ve mide yaralarınızı iyileştirir.
Veya aç karnına ballı sirkeli karışım içilir. Vücut temizlenmeye başlar, böylelikle vitamin kaybı olmadan kilo vermeye yardımcı olur, metabolizmayı hızlnadırır.
Bunun dışında kahvaltıda yine aşırıya kaçmamak üzere tüketilmelidir.
Bal ısıtılmamalı veya pişirilmemelidir. Eğer bal bazı yiyeceklere katılıp pişirilir gibi bir tarif varsa itibar etmeyiniz. Bal kaynatılınca içindeki enzimler azalacağından vitamin değeri de azalır. Önce diğerleri pişirilir, ılıyınca bal ilave edilir.
Çocukların gelişiminde çok değerli bir gıda olan bal, kızarmış ekmek, tarçın ve kaymakla verilebilir. yalnız 1 yaşından küçük çocuklara yedirilmemelidir.
Ilık süte bir tatlı veya yemek kaşığı Karakovan balı katılarak çocuklara verilebilir. Böylelikle çocuklara hem süt sevdirilmiş olur hem de çok değerli bir besin sağlanmış olur.
Ballı süt tarifi büyükler için de geçerlidir. Kış hastalıklarına karşı vücudu korur, direnci artırır. Her gece içilen bir bardak ballı süt vücudu hastalıklara karşı korur.[/faq]

[faq state="" question="Karakovan Balının Faydaları nelerdir?"]

Adele ağrıları, titremesi, uyuşmasının giderilmesinde,
Ağrı ve sancıların giderilmesinde,
Ağız yaralarının iyileştirilmesinde,
Akciğer hastalarının iyileştirilmesinde,
Bademcik iltihabının yok edilmesinde,
Bağırsak gazının, iltihabının giderilmesinde,
Baş, göğüs, karın ağrılarının giderilmesinde,
Baş dönmesinin giderilmesinde,
Bel ağıralarının giderilmesinde,
Beyin hastalıklarının iyileşmesinde, felç ve sinir hastalıklarını gidermede,
Cilt bazukluğunu, lekelerini gidermede,
Cinsel gücü artırmada,
Dammar sertliğinde, dammar tıkanıklığını yok etmede,
Gözleri güçlendirmede,
Halsizliğin giderilmesinde,
Hazmı kolaylaştırmada,
Hafızayı güçlendirmede
Iştah açmada,
Kabızlığın iyileştirilmesinde,
Kalp çarpıntısını gidermede
Kanın temizlenmesinde,
Kemiklerin kuvvetlenmesinde,
Nezle ve grip hastalığının tedavisinde
Öksükrüğün, nefes darlığının, astım hastalığının tedavisinde,
Romatizma ve siyatiğin tedavisinde,
Sarılık hastalığının iyileştirilmesinde,
Sedef hastalığının giderilmesinde
Sonderece etkili olduğu Klinik denemelerle kanıtlanmış ve halk arasında yüzlerce yıldır doğal ilaç olarak kullanıla gelmiştir.

.[/faq]

[faq state="" question="Neden Kaçkar Karakovan Balı?"]Karakovan balının kalitesini belirleyen kovanın içinde bulunduğu floranın zenginliğidir. Kaçkar dağları ise floral zenginliği, yani doğal ortamda bulunan ve yetişen bitki çeşitliliği ile ün salmıştır. Kaçkar dağlarındaki karakovanlarda yaşayan arılar bu flora içerisinde sayısız çeşitdeki çiçeklerden nektar ve bal özü toplayarak bal üretirler. Bu neden bu yörenin balının şifa verme özelliği çok daha fazladır.[/faq]