Zatürreden Korunmak İçin Bal

on Pazar, 20 Temmuz 2014. Posted in Apiterapi, Bal Haberleri

Zatürreden Korunmak İçin Bal

Zatürre akciğerlerin genellikle enfeksiyon sonucunda iltihaplanmasıdır.

 

Zatürre akciğerlerin genellikle enfeksiyon sonucundailtihaplanmasıdır. Hafiften, hayatı tehdit eden bir dereceye kadar şiddetideğişebilir. Ateşe, öksürüğe, nefes almada zorluğa, titremeye, yorgunluğa veağrılara yol açabilir. Zatürre genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir ancaken iyi tedavi hastalık henüz gelişmeden önlemektir. Beslenme önerileri bunayardımcı olabilir veya belirtileri azaltabilir.

Özellikle yaşlılarda ve bağışıklık sistemi zayıf olankişilerde hastalığın gelişmesi daha olasıdır. Antioksidan içeriği yüksek birdiyet bunu önleyebilir. Sebze ve meyveler bol miktarda antioksidan içererekhastalığa karşı korurlar. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, grip, soğukalgınlığı ve zatürrenin önüne geçebilir. Birçok sebze meyvenin ayrıcaenflamasyon karşıtı özelliği vardır. Bu da zatürreyle ilişkilendirilen şişmeyekarşı savaşır. Su içeriklerinin yüksek olması hastalığın getirdiği susuzluğutelafi eder. Birçok faydası için çeşitli ve renkli taze sebze meyveler yemekönerilir.

Probiyotikler hastalıklarla savaşan ve genel sağlığıiyileştiren sağlıklı bakterilerdir. İsveç’te yapılan araştırmada görüldüğüüzere probiyotikler solunum problemleri olan kişilerde zararlı virüslerinçoğalmasını önleme yeteneğine sahiptir. Hafif ila orta şiddette zatürresi olankişiler veya hastalıktan korunmak isteyenler yemeklerle aldıkları probiyotiklerdenfaydalanabilirler. Bu gıdalar arasında yoğurt, kefir, Alman usulü lahanaturşusu ve ayran yer alır. Bazı özel gıdalar da probiyotik bakterilerlezenginleştirilmektedir.

Bal, reçetesiz satılan birçok öksürük şurubundan daha etkilibir şekilde öksürüğü ve boğaz ağrısını keser. Bal saf ve doğal bir devadır vekatkı maddeleri içermez. Ilık çay, su veya süte bal ekleyerek öksürük veyaboğaz ağrısını iyileştirebilirsiniz. Bal doktor tarafından tavsiye edilenilaçların yerine geçmez ancak takviye olarak çok iyi gelebilir. 1 yaşınaltındaki bebeklerin bal tüketmesinin uygun olmadığını da aklınızda bulundurun. 

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz.