Kestane Balı; İyileştirici Etkisi Mevcut Antibiyotiklerden Daha Güçlü

on Pazar, 20 Temmuz 2014. Posted in Apiterapi, Bal Haberleri

Kestane Balı; İyileştirici Etkisi Mevcut Antibiyotiklerden Daha Güçlü

Bilim adamlarının yaptıkları araştırma ve deneyler, Doğu Karadeniz ve Kafkaslarda üretilen Kaçkar kestane balı'nın vücut ve cilt yaralarını iyileştirme ve tedavi etmede antibiyotiklerden daha etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.

 

Kestane balı birçok antibiyotiğe karşı direnç kazanmış bakterilerin bulaşık olduğu kronik yaraları bile birkaç hafta içinde tamamen iyileştirdi, diyor Alman Bonn Üniversitesi tıp uzmanları.

Birçok bakterinin antibiyotiklere direnç kazanmasından sonra balın iyileştirici etkisi yeniden keşfedildi. Ancak uzmanlar, insanların fabrika ortamında ısıl  işlemden geçmiş doğal olmayan balla kendi kendilerini tedavi etmemeleri konusunda uyarıyorlar. Nitekim balın kristalleşmesini önlemek için ambalajlama sırasında uygulanan ısıl işlem balın doğallığını kaybetmesine yol açmaktadır.

Eski Mısırlılar bile balın yaraları iyileştirici etkisinden haberdardı. İkinci Dünya Savaşı’nda da askerlerin yaraları ballı sargılarla iyileştirilmişti.

Bonn Üniversite Kliniği’ndeki çocuk doktorları Kestane balını yaraların tedavisinde kullanıyorlar. Ölü dokular kestane balı tedavisiyle kısa sürede yenilenmektedir, ayrıca sargılar kolay değiştiği için yeni oluşan cilt tabakalarına zarar gelmemektedir.

Kestane Balının içerisindeki doğal enzimlerden dolayı güçlü antiseptik bir etkisi var. Arılar bal üretirlerken glikoz oksidaz enzimini ilave ediyorlar. Bu enzim ise balın içindeki şekerden az miktarda hidrojen peroksidin üretilmesine yol açmakta.

Balın içindeki hidrojen peroksit durmadan yenilendiği için de yaralardaki bakterilerin öldürülmesi için az miktarda kestane balı yeterli olmaktadır. Ayrıca kestane balı'nın, kanın temizlenmesine ve kemiklerin kuvvetlenmesine de yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

 

 
 
Kestane balının faydalıolduğu hastalıklar ve sağlık sorunlarını şu şekilde sıralamak mümkün:
- Adalelerde ağrı, titreme, uyuşma,
- Ağrı ve sancılar,
- Ağız yaraları,
- Akciğer hastalıkları,
- Bademcik iltihabı,
- Bağırsak gazı ve iltihabı,
- Baş, göğüs, karın ağrıları,
- Baş dönmesi,
- Bel ağrıları,
- Beyin hastalıkları,
- Felç ve sinir hastalıkları,
- Cilt bozukluğu ve cilt lekeleri,
- Cinsel gücü artırma,
- Damar sertliği,
- Damar tıkanıklığı,
- Göz ve görme problemleri,
- Halsizlik,
- Hazımsızlık,
- Hafıza sorunları,
- İştah sorunları,
- Kabızlık,
- Kalp çarpıntısı,
- Nezle ve grip hastalığı,
- Öksürük,
- Nefes darlığı,
- Astım hastalığı,
- Romatizma ve siyatik,
- Sarılık hastalığı,
- Sedef hastalığı.

Yorumlar (2)

 • Oguz

  Oguz

  29 May 2018 22:54 zamanında |
  merhaba ben beyin tümörü ameliyatı oldum küçük bir parça kaldı iyi huylu dediler, bağışıklığım güçlensin diye düzenli olarak doğal kestane balı tüketiyorum acaba kestane balı içinde bulunan fruktoz zararlı olur mu
  • Güneş Bal

   Güneş Bal

   20 Haziran 2018 14:26 zamanında |
   Balın Beyin tümörüne faydası konusunda Doktorunuza başvurmanızı öneririz. Arı sütünün hücre yenileme özelliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz.