Ballı süt

on Pazartesi, 21 Temmuz 2014. Posted in Apiterapi, Bal Haberleri, Ballı Tarifler

Ballı süt

Bunun çocukların daha iyi uyumalarını sağlayacağını söyleyen Dr. Yeşil, “Sütün içinde bulunan yağ asitleri çocuğun beyin gelişimi için çok önemlidir. Çocuklukta ve gençlikte güçlü kemikler için de süt vazgeçilemez bir besin kaynağıdır. Süt, kışın çocukların ağız kenarlarında görülen yaralara da iyi gelir.” dedi. Dr. Hüsnü Yeşil, Hacettepe Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre bir bardak sütün 5-6 yaşındaki bir çocuğun günlük besin ihtiyacının yarısını karşıladığının tespit edildiğini dile getirdi. Bir bardak sütle B12 vitamininin yüzde 98′inin, fosforun yüzde 55′inin, kalsiyumun yüzde 52′sinin, B2 vitamininin yüzde 44′ünün karşılandığını kaydeden Yeşil şu bilgileri verdi: “Bu çok değerli besinden çocuklarımızı mahrum etmemeliyiz. Yaz aylarında çocuklar dondurma gibi besinlerle sütten faydalanıyor. Ancak kış aylarında dondurma tüketimi azalıyor. Bu bakımdan özellikle bu soğuk kış günlerinde çocuklarımıza iyi ve dengeli beslenmesi ve vücut direncinin artması için mutlaka süt içirmeliyiz. Sade sütü sevmeyen çocukların süt içmesini özendirmek için kakao ve çikolata katılabilir.

Sütle kilo verebilirsiniz

Ailelere çocuklarına örnek olmaları bakımından süt içmeleri çağrısında bulunan Dr. Hüsnü Yeşil, şunları söyledi: “Süt obezite ve kronik hastalıklardan korur. Dengeli beslenmeyi sağlar. İlaçların yan tesirini azaltır. Kemiklerin güçlü kalmasını sağlar ve kemik erimesini engeller. Vücut ağırlığını azaltır ve kilo verdirmeyi kolaylaştırır. Yetişkinler günde en az 2 bardak süt tüketmelidir.”

Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazları, mükemmel vitamin depoları süt ve bal Balın tatlı , sütün ise yumuşatıcı özelliği size güne dinç bir şekilde başlamanızı sağlayacaktır Aynı zamanda öksürüğe de iyi geldiği bilinmektedir Tokluk hissi verir

Gece yatmadan önce içildinde de faydalıdır

Malzemeler

Süt+ 1 tatlı kaşığı süzme bal

Hazırlanışı

Sütü ılık ısıtıp fincanımıza döküyoruz, sonra tatlı kaşığı balı içine koyuyoruz Büyük bi keyifle içiyoruz

Ballı Sütün Faydaları

Süt içmenin önemi çocuklar için çok büyüktür.Çünkü sütün vücudumuzda birçok şeye faydası vardır.

Süt çocuklarımızda ;

- Büyüme ve gelişmeyi sağlar

- Saç ve tırnak oluşumunda yardımcı olur

- Dişleri korur ve çürükleri önler.

- A,B,C,D,E,K vitaminleri almamızı sağlar.

- Kasları güçlendirir

- Kemikleri sertleştirir.

- Kış aylarında ağız kenarlarında çıkan yaralara iyi gelir.

Sütün daha çok faydasını söylemek mümkün.Sütün içine bir de bal koyduk mu hem tadı güzel olur hemde faydası bulunmaktadır.

İçtiğiniz süte 1 tatlı kaşığı bal koyarsanız öksürüğünüzü alır ve daha rahat uyku uyumanızı sağlar.

Çocuklar günde mutlaka 1 bardak ballı süt için sağlıklı olun.

Yorumlar (1)

  • Kekik Bali

    Kekik Bali

    16 Ekim 2014 20:19 zamanında |
    eskiden dedem 1 kaşık bal her derde deva derdi. özellikle doğal olan gercek balın tadı bir başkadır. yaraların tedavisinde kullanılır. özellikle yanıklarda antiseptik olarak çok faydası vardır.

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz.