Arılar için alarm zilleri çalıyor

on Pazar, 20 Temmuz 2014. Posted in Bal Haberleri

Arılar için alarm zilleri çalıyor
Besin zinciri, tarımsal üretim ve ekolojik denge konusunda hayati öneme sahip olan arıların dünya genelinde koloniler halinde yok oluşu sürüyor. Arı nüfusunun hızla azaldığı ülkeler kervanına ada ülkesi Yeni Zelanda da katıldı.
 

 

Yeni Zelanda arı nüfusunun yarı yarıya azalması üzerine alarma geçmiş durumda.
Ülke tarımını tehdit eden arı ölümlerine karşı önlemlerin, arıların güvenliği ve geleceği konularının ele  alındığı bir konferans yapılıyor. Arıların yok oluşu tarım ürünlerinin döllenememesi sebebiyle yıllık en az 5 milyon dolar zarara yol açıyor.
 
Uzmanlar, “Dünya genelinde yenebilen her üç üründen birinde arıların rolü olduğu düşünülünce bu küçük canlılarının önemi ortaya çıkıyor. Onları gözbebeği gibi korumalıyız.” diyor.
 
Yeni Zelanda’da arıların sayısının yarı yarıya azaldığına dikkat çekiliyor. Arıların yok oluşuna karşı önlemler çerçevesinde ülkeye başka yerlerden bal getirilmemesi de bulunuyor. Uzmanlar bu balların arıların topluca telef olmasına yol açan Koloni Çöküşü Sendromu’na yol açan asalak parazitleri taşıyabileceğine dikkat çekiyor.
En yakın komşusuna bile uzak bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda’da Koloni Çöküşü Sendromu’na yol açan 5 bakteriden üçü belirlenmiş.
 
 
Koloni Çöküşü Sendromu görülen arılar kovanlarını terk ediyor ve bir süre sonra ölüyor. Parazitlerin yanı sıra Koloni Çöküşü Sendromu’nun sebepleri arasında baz istasyonlarından yayılan radyasyon, küresel ısınma, çevre kirliliği ve tarım ilaçları sayılıyor. Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan rapora göre yok oluş bu hızla devam ederse 10 yıl içinde bir çok bölgede balarısı kalmayabilir.
 
 
Küçük ama dünya tarımı için yaşamsal önemdeki arıların ciddi bir şekilde azalmasının besin üretiminde düşüşe yol açarak fiyat artışlarının yanı sıra gıda güvenliğine çok büyük ve genel bir tehdit oluşturduğunu vurgulanıyor.

 

Arılar için alarm zilleri çalıyor | gunesbal.com

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz.